GAZİPAŞA – 5. BL. HD. DEVLET YOLU


Şehir/Ülke: ALANYA/TÜRKİYE

Lokasyon: GAZİPAŞA GÜNEYKÖY-KALEDRAN ARASI 

 

 

  • 12.6 km 2x2 Bölünmüş yol
  • 7.3 km Çift Tüp Tünel
  • 2 Hemzemin kavşak
  • 2 Adet Hidrolik köprü
  • 4.5 km Kanal ve Dere yatağı düzenlemesi
  • Menfezler

Proje güzergahının bulunduğu koridor Alanya’nın doğusunda Alanya ilçesine bağlı Gazipaşa yerleşiminin yaklaşık 20 km doğusunda yer alan Güneyköy yerleşimi ile Kaledran yerleşimi arasını kapsamaktadır. Proje güzergahı Antalya-Mersin (D400) Devlet yolunun Gazipaşa - Kaledran arası kesiminin başlayarak Kaledran yerleşiminin batı yamaçlarında tünel çıkışı ile sonlanmaktadır.

 

Proje çalışmaları ile mevcutta çok düşük yatay ve düşey geometrik standartlarda hizmet veren mevcut Antalya-Mersin Devlet yolu geometrik standartları yükseltilmiş. Buna bağlı olarak seyahat mesafesi %30 ve seyahat süresi %50 oranında azaltılarak ciddi zaman tasarrufu sağlanmıştır. Söz konusu aksın trafik yoğunluğu da düşünüldüğünde proje çalışmaları ile oldukça güvenli, hızlı ve konforlu ulaşım sağlanmış, araç işletme ve bakım giderleri azaltılarak ciddi mali faydalar sağlanmıştır.

 

Proje kapsamında toplam 12.6 km 2x2 bölünmüş yol, Tünel, Hidrolik Köprü, Altgeçit ve Menfezler, Şev Dayanma yapıları ve destek sistemleri, Drenaj yapıları, Tahkimat ve Uzun Tülde Dere Yatağı düzenlemeleri, Taşkın önleme yapıları projeleri hazırlanmıştır.

 

Proje kapsamında toplam 7.3 km uzunluğunda 1 adet çift tüp tünel, 2 adet hidrolik köprü, 4.5 km dere yatayı ve kanal düzenlemesi yer almaktadır.